I forbindelse med RUCs dimittendundersøgelse 2012 er der en række ting omkring data, sikkerhed og anoymitet, som er vigtige at understrege:
Selvom du siger ja til, at listen med jobtitel og virksomhed indgår på en liste, som studie- og karrierevejledningen bruger til at komme med eksempler i den daglige vejledning, er du stadig sikret anonymitet i forhold til resten af undersøgelsen.
Imidlertid er disse oplysninger så konkrete, at din deltagelse i undersøgelsen kan identificeres: Hvis du skriver, at du er karrierevejleder på Hellerup Gymnasium kan du identificeres – og hermed er det ikke længere ’hemmeligt’ at du har deltaget og besvaret undersøgelsen. Men det vil ikke blive brugt i forhold til at identificere dine konkrete svar.