Online undervisningsaktiviteter er undervisningsaktiviteter baseret på brug af internettet og som - indsat i en konkret didaktisk og pædagogisk sammenhæng - anvendes for at understøtte de studerendes læreproces.
Online undervisningsaktiviteter åbner for en fleksibel tilgang til undervisning og læring, og undervisningsrummet kan udvides med organisering af nye læringsaktiviteter.
Hent inspiration og se beskrivelser af pædagogiske scenarier - se: Online undervisningsaktiviteter - forskningsbaseret undervisning.
Moodle er et redskab til at inddrage online undervisningsaktiviteter i kursusforløb.
... og meget mere end et fildelingsforum!
I moodle.ruc.dk får fag og undervisere mulighed for at udvide det pædagogiske rum. Ud over de undervisningsaktiviteter, som kendes fra fremmøde undervisningen, kan du tilføje forskellige online ressourcer og aktiviteter.
Du får mulighed for at aktivere de studerende imellem de enkelte undervisningsgange og gøre dem til medproducenter i undervisningen.
Med Moodle kan du opbygge en ramme/et kursuswebsite, dvs.
Brugervejledninger - se siden: Moodle vejledninger
Henvend dig til AIT (ait-info(at)ruc.dk), hvis du ønsker pædagogisk vejledning og vejledning i brug af Moodle!
Mahara - et online redskab til arbejdet i projekt- og studiegrupper.
Alle med et RUC-login kan logge på Mahara - mahara.ruc.dk - og oprette projekt- eller studiegrupper.
I grupperummet kan man
Mahara er integreret med Moodle, så man kan hente oplæg, opgaver og andre online ressourcer direkte over i grupperum i Mahara.
Brugervejledninger - se siden: Mahara vejledninger
Henvend dig til AIT (ait-info(at)ruc.dk), hvis du ønsker pædagogisk vejledning og vejledning i brug af Mahara!