Styregruppen for Master i Socialt Entreprenørskab

Styregruppen for Master i Socialt Entreprenørskab er et organ, som både tager sig af planlægningen af undervisningen samt uddannelsespolitiske og studietekniske spørgsmål. Styregruppens møder er åbne, så som studerende har du en unik mulighed for at blive hørt, samt deltage i planlægningen af undervisningen. Det er en fordel at du, som studerende kan tage aktuelle spørgsmål og diskussioner op i et fagligt forum med blandt andet studieleder, VIP’ere og andre studerende.

Derudover kan man også blive studentermedlem i institutrådet, få indblik i, samt indflydelse på hvad der rører sig på instituttet Psykologi og Uddannelsesforskning, som faget MSE ligger under. 

Sammensætning
Styregruppen for MSE består af 7 medlemmer: 2 videnskabelige medarbejdere og 5 studerende. Repræsentanterne for de studerende vælges af og blandt de studerende. Funktionsperioden for studerende er 1 år (valgperioden). Udover deltagelse i projektarbejdet og undervisningen er de studerendes deltagelse i styregruppen en væsentlig del af den løbende udvikling af faget og studiemiljøet.

Eksempler på opgaver styregruppen administrerer 
Styregruppen har til opgave at sikre tilrettelæggelse, gennemførelse og udvikling af uddannelse og undervisning, herunder:



Medlemmer af styregruppen

VIP-medlemmer

NavnEmailTitelTelefon MobilHusAfdeling
Gurli Jakobsen gurlij@ruc.dkEkstern lektor4674-365630C.2Psykologi
Linda Lundgaard Andersen lla@ruc.dkProfessor4674-26712670-164030C.2Pædagogik

Studentermedlemmer

NavnEmailTitelTelefon MobilHusAfdeling

Tina Nør Langager    tnoerl(at)ruc.dk
Tatjana Büchert        antabu(at)ruc.dk
Ia Brix Ohmann:        ibo(at)aeldresagen.dk
Jonas Hedegaard:     tnoerl(at)ruc.dk
Jens Willer: