Sådan redigerer du postlisterne på Sympa

Hvis du står som ejer af en postliste på Sympa, skal du ikke redigere den via postlistesystemet i selvbetjeningen. I stedet skal du først gå ind på sympa.ruc.dk.

Billedet nedenfor viser den skærm, du ser, når du logger ind. Til venstre står de lister, du har noget at gøre med - både lister, du bare er tilmeldt, og lister, du ejer og har redigeringsrettigheder til.

Sådan tilføjer du personer til postlisten

Klik på den grønne admin-knap ude til venstre ud for den liste, du vil redigere. Du kan også vælge liste under List of lists i toppen. Klik herefter på Manage subscribers.

For at tilføje én person ad gangen

Nederst på siden kan du se dem, der allerede står på listen.

Skriv mailadressen på den person, der skal tilføjes yderligere på listen, og sæt hak i quiet, med mindre vedkommende skal have mail om tilmeldingen. Klik så på Add.

For at tilføje flere personer på én gang

Klik på Multiple Add ved siden af funktionen for at tilføje bare én adresse. Skriv så adresserne på dem, der skal tilføjes - én på hver linje. Sæt hak i quiet, og klik Add subscribers.

Sådan fjerner du personer fra listen

Sæt hak til venstre for den/de adresser, der skal fjernes. Sæt herefter hak i quiet, og vælg Delete selected email addresses.

 
Send rettelser til webmaster
 
 

Find vej

Roskilde Universitet
Universitetsvej 1, Postboks 260
4000 Roskilde
Tlf: +45 4674 2000
E-mail:ruc@ruc.dk
EAN-nr: 5798000418110
SE/CVR-nr: 29 05 75 59

Derfor RUC

“Ny udgave af
forskningsmagasinet Rubrik“

Klik og se Rubrik nr. 4