Kandidatuddannelsesgruppen
Programmer/uddannelsestyper
- Der skal udarbejdes forslag til hvor mange fastlagte kandidatprogrammer (lange kandidatuddannelser) der bør være på RUC og i hvilken takt de kan indføres. Dette vurderes ud fra disse kandidatuddannelsers betydning for kombinationsuddannelsernes rekrutteringsmuligheder og robusthed. Der skal i den forbindelse udarbejdes kriterier for etablering af fastlagte kandidatprogrammer.
- Der skal udarbejdes forslag til overordnede rammer og procedurer for, hvordan uddannelser udvælges til videreudvikling med henblik på ansøgning om akkreditering.
- Der skal udarbejdes kriterier for etablering af internationale kandidatuddannelser.
- Det skal undersøges hvorvidt det vil være hensigtsmæssigt (nødvendigt?) at søge akkreditering af kombinationsuddannelser hvor fagenes vægt kan variere mellem 30 og 90 ECTS.
- Det skal undersøges hvorvidt det vil være hensigtsmæssigt kun at udbyde kandidatuddannelser i én model hvor de to fag har hver 45 ECTS og hvor specialet kan være enkelt- eller tværfagligt.
- Der skal udarbejdes forslag til hvordan der sikres tilpasning til gymnasielærerkompetence i de enkelte fag ud fra de faglige mindstekrav fra UVM.
- Det skal overvejes om det kan være fordelagtigt at akkreditere/profilere hyppigt valgte fagkombinationer (toninger/profiler) inden for kombi-uddannelserne, fx dansk og virksomhedsstudier, arbejdsliv og sundhedsfremme, med det formål at skabe yderligere tværfagligt samarbejde som grundlag for kandidatuddannelserne.
- Der skal fremsættes forslag til kriterier for fastsættelse af adgangskrav til kandidatuddannelserne.
Undervisning/pædagogik
- Der skal udarbejdes forslag til hvordan it og medier kan benyttes mere aktivt og kreativt i undervisning (og administration). Det skal i den forbindelse overvejes om RUC skal udbyde kandidatuddannelser som fjernundervisning/blended undervisning.
- Der skal udarbejdes forslag til hvordan studiemiljøet på kandidatuddannelserne kan blive udviklet og hvorvidt der kan etableres bedre samspil mellem kandidat- og ph.d.-miljøer.
- Der skal udarbejdes forslag til hvordan forskningsbaseringen kan udvides til konkret forskningssamarbejde, fx ved at give merit for deltagelse i forskningsprojekter, deltagelse i forskergrupper eller i fælles publikationer med forskere, herunder ph.d.-studerende.
Eksamen/bedømmelse
- Der skal inddrages konkrete overvejelser om hvordan der sikres legitimitet og reliabilitet i bedømmelserne ud fra de valgte eksamensformer, og hvordan den eksterne censur kan anvendes bedst muligt samtidig med at den nedbringes til de lovfastsatte mindstekrav.
Profilering
- Det skal undersøges hvordan kandidatuddannelserne på RUC kan profileres, ud fra fælles kompetenceprofiler med fokus på tværfaglighed, projektledelse, praksisinddragelse.
Arbejdsgruppens dokumenter
Kandidatgruppens medlemmer
![]() | Hanne Leth Andersen | ||
| Formand, prorektor | |||
| ha@ruc.dk | Hus: 30A.2 | ||
| 4674-3039 / 2778-2838 | Mere information | ||
- Per Homan Jespersen (VIP) – ENSPAC
- Rasmus Willig (VIP) – ISG
- Thomas Gitz (VIP) – PAES
- Lisbeth Thorlacius (VIP) – CBIT
- Kirsten Hvenegård (VIP) – CUID
- Jens Josephsen (VIP) – NSM
- Henrik Søborg (VIP) – ISG
- Jesper Simonsen (VIP) – HumTek repræsentant
- Lena Scotte (student) – ISG
- Camilla Bylling Lang (student) – ENSPAC
- Tilforordnet: Karen Sonne Jacobsen - CUID
