Uddannelsens indhold og struktur
Den humanistisk-teknologiske bacheloruddannelse tager som regel 3 år og er normeret til 180 ECTS.
På den humanistisk-teknologiske bacheloruddannelse får du både en bred teknologisk og humanistisk viden om design, og en specialisering i to selvvalgte bachelorfag.
Det første 1 ½ år (tre semestre) arbejder du tværfagligt med at løse komplekse designproblemer. Du lærer teorier inden for både det humanistiske og teknologiske område, og hvordan du i praksis inddrager dem i en kreativ og metodisk designproces.
Det sidste 1 ½ år specialiserer du dig i to ligestillede bachelorfag. Det ene fag skal være humanistisk- teknologisk. Dvs. at du vælger mellem fagene: Datalogi, Geografi, Informatik, Plan, By & Proces, Sundhedsfremme og Sundhedsstrategier eller TekSam- miljøplanlægning.
Det andet fag vælger du mellem stort set alle RUC’s bachelorfag – gerne på tværs af hovedområderne human-teknologi, humaniora, samfundsvidenskab og naturvidenskab. Se alle RUC’s fag eller få hjælp til at strukturere dine valg i Studievælgeren
Uddannelsens 3 dimensioner
Uddannelsen har 3 tværfaglige dimensioner, der styrer basisdelens kurser og projekter:
Dimensionen Design og Konstruktion styrer projektarbejdet på 1. semester. Du følger kurser i dimensionen på 1. og 2. semester.
Her lærer du især om teorier, metoder og begreber indenfor design og arkitektur og om hvordan designprocesser udvikles, organiseres og evalueres. Læs hele definitionen af dimensionen fra studieordningen her.
Dimensionen Teknologiske Systemer og Artefakter styrer projektarbejdet på 2. semester. Du følger kurser i dimensionen på 1. og 2. semester.
Her lærer du især om teorier, metoder og begreber indenfor de tekniske videnskaber, om hvordan teknologiske systemer og genstande konstrueres og hvilke effekter de skaber. Læs hele definitionen af dimensionen fra studieordningen her.
Dimensionen Subjektivitet, Teknologi og Samfund styrer projektarbejdet på 3. semester. Du følger kurser i dimensionen på 1. og 2. semester.
Her lærer du især om teorier, metoder og begreber indenfor humanvidenskaberne (samfundsfagene og humaniora) og om forhold mellem teknologier/teknologisk forandring og kulturelle, subjektive og samfundsmæssige sammenhænge. Læs hele definitionen af dimensionen fra studieordningen her.
Læs mere om tværfaglighed her.
Eksempler på hvordan du kan gennemføre den Humanistiske-Teknologiske Bacheloruddannelse
De tre obligatoriske projekter på 1., 2. og 3. semester skal tages i den nævnte rækkefølge. Bachelorprojektet skal skrives på 3. år. Derudover vælger du selv i hvilken rækkefølge du afløser dine kurser og projekter. Du skal dog være opmærksom på, at der kan være krav til i hvilken rækkefølge du afløser dine fagkurser i.f.t. fagprojektet. Det kan gøre sig gældende på det ene eller begge dine fag. Undersøg det i oversigten over bachelorfagmoduler. http://www.ruc.dk/institutter/ æææææææææææææææææ kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Men du kan også gøre det på andre måder ( 3 varianter):
1. semester Obligatorisk kursus i Subjektivitet, teknologi og samfund I Du kan læse studieordningens beskrivelse af kurset Obligatorisk kursus i Teknologiske systemer og artefakter I Du kan læse studieordningens beskrivelse af kurset
Workshopundervisningen foregår som et koncentreret forløb på 14. dage. Se Studieordningens beskrivelse af kurset og workshops
Det obligatoriske projekt Design og konstruktion på 1. semester Dimensionen Design og Konstruktion er defineret på følgende måde i studieordningen:
æææææææææ Du skal også inddrage en af de to andre dimensioner i projektet . I studieordningen defineres de således: Dimensionen Teknologiske systemer og artefakter er forankret i en teknisk videnskabelig tradition. Dimensionen trækker derfor især på teorier og begreber inden for teknisk videnskab, samt videnskabsteoretiske problemstillinger knyttet hertil. Dimensionen har fokus på metoder som indgår i konstruktionen af teknologiske systemer og artefakter og som har betydning for disses funktion, materialitet og livscyklus. Dimensionen omfatter teknologiske systemer og artefakters indre mekanismer og processer samt de effekter disse skaber. Projektbinding på 2. semester
Dimensionen Subjektivitet, Teknologi og Samfund er forankret i en humanvidenskabelig tradition og har fokus på relationer mellem teknologier, mennesker, kulturer og samfund. Dimensionen trækker derfor især på humanvidenskabelige teorier og begreber samt videnskabsteoretiske problemstillinger knyttet hertil, og fokuserer på metoder og værktøjer til analyse og forståelse af historiske, kulturelle, subjektive og samfundsmæssige sammenhænge. Dimensionen omfatter de samfundsmæssige drivkræfter bag tek-nologiudvikling, herunder virksomheders og det offentliges rolle heri, samt forandringer i hverdagsliv som følge af teknologisk udvikling, herunder teknologiers og teknologiske forandringsprocessers samspil med brugere, læreprocesser, planlægning, ledelse og magtforhold. Projektbinding på 3. semester.
Du kan se Studieordningens beskrivelse af projektet på 1. semester.
På kurset arbejdes der med teknologihistoriske og teknologifilosofiske problemstillinger og kurset vil analysere teknologiens betydning og konsekvenser i forskellige historiske perioder: 1. Den førindustrielle udvikling, 2. Industrialiseringen: Fra manufaktur til storindustri, 3. Den anden industrialisering: Elektrificeringen af verdenen og den kemiske industri, 4. Det 20. århundredes teknologi, 5. Den globale verdens teknologi. Obligatorisk kursus i Teknologiske Systemer og artefakter 2 Du kan se Studieordningens beskrivelse af kurset Obligatorisk kursus i Design og konstruktion 2 Ligesom på 1. semester vælger du en (anden) workshop. Se under workshoppen på 1. semester. Du kan se studieordningens beskrivelse af kurset Det obligatoriske projekt i Teknologiske Systemer og artefakter på 2. semester - I forbindelse med projektet på 2. semester skal projektgruppen udarbejde en audiovisuel præsentation af projektet (en poster, et slidshow, en video eller lignende). Produktionen skal beskrive projektets hovedkonklusion(er) og give en vinkel på projektet, som gruppen vælger. En skitse af eller et idéoplæg til produktionen skal afleveres samtidig med projektrapporten. Den endelige produktion kan afleveres efter projektaflevering og er en betingelse for indstilling til eksamen. - Projektet skal redegøre for hvordan dimensionerne er inddraget. Du kan se Studieordningens beskrivelse af projektet på 2. semester Udover ovenstående studieaktiviteter skal der vælges fag på 2. semester.
Hvilke fagkurser du følger afhænger naturligvis af hvilke fag du har valgt på 2. semester. Det ene fag skal vælges blandt de 6 fag, der ligger indenfor Den Humanistiske-Teknologiske Bacheloruddannelses hovedområde, dvs. Bemærk at der er særlige gymnasiale optagelseskrav til TEKSAM (Enten fysik B og Kemi C eller Fysik B og Bioteknologi A). Se samtlige fagmoduler herValg af fagmoduler
Du kan se mere om de enkelte fag i studievælgeren. Valgkurser Du kan se Studieordningens beskrivelse af valgkurser
Det obligatoriske projekt i Subjektivitet, teknologi og samfund på 3. semester Du kan se Studieordningens beskrivelse af projektet på 3. semester
Fagprojekterne
Profilkursus 2
Kurset er under udarbejdelse. På profilkursus 2 skal du lære om udvalgte teorier og metoder, og deres indbyrdes forskellighed, indenfor såvel designvidenskab, humanvidenskab som teknisk videnskab, og du skal bruge dem til at evaluere og afprøve designs og løsningsforslag. Du kan se studieordningens beskrivelse af kurset
Bachelorprojektet Du skal selvstændigt indsamle og bearbejde empirisk materiale i bachelorprojektet og kunne reflektere videnskabsteoretisk over de valgte metoder og teoriers indbyrdes konsistens og hvordan forskellige fagligheder supplerer hinanden. Du kan se studieordningens beskrivelse af bachelorprojektet.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||