Karriere og Kompetencer
Som kandidat fra RUC med IU som det ene fag i uddannelsen har man tilegnet sig et bredt fundament til at arbejde tværfagligt med udviklingsproblematikker i mange forskellige sammenhænge. Man har kendskab til konkrete metoder, som kan bruges i forbindelse med udviklingsprojekter både hvad angår design, udførelse og evaluering, og en solid teoretisk indsigt i det brede felt som udviklingsstudier er.
Fagets kandidater arbejder således efter endt uddannelse ofte med rådgivning i forbindelse med etablering og udførelse af udviklingsprojekter eller med implementering, gennemførelse og evaluering af konkrete projekter og tiltag. Dertil kommer erhvervsmuligheder inden for emner som er mindre centrale i uddannelsen, såsom international politik. Eksempler på typiske steder hvor kandidater fra Internationale Udviklingsstudier får ansættelse er statsinstitutioner, især Danida, rådgivende ingeniørfirmaer/konsulentbranchen og NGO’er. Men også FN-systemet, EU og direkte ansættelser i udviklingslande er oplagt.
Som to-fags kandidat fra RUC vil jobmulighederne også afhænge af, hvilket fag man vælger at kombinere Internationale Udviklingsstudier med.
