Om faget Psykologi

Psykologi handler om de processer, der foregår i mennesker og mellem mennesker. Processer gennem hvilke vi skaber vores forståelse af os selv og vores forståelse af andre. Det handler om, hvordan vi forandrer og udvikler os, og hvorfor forandring sker.

Fagets opbygning og struktur

Psykologi består af 3 moduler á hvert et semesters varighed. Faget læses i kombination med ét af RUC’s andre fag.
Læs mere om indholdet af modulerne på Psykologi, fagets opbygning og struktur her.

Det særlige ved psykologistudiet på RUC
Det særlige ved psykologistudiet på RUC er en bred forpligtigelse på socialpsykologien. Det betyder, at vi i særlig grad inddrager et socialpsykologisk perspektiv i vores forståelse af psykologiens genstandsområde, men også, at vi forsøger, at forstå psykologiens opkomst, videnskabelighed og profession på baggrund af en socialpsykologisk forståelsesramme.

Faget Psykologi på RUC skiller sig ud i forhold til psykologiuddannelser andre steder i landet, da det kliniske og terapeutiske felt ikke indgår i uddannelsen. Vi uddanner ikke psykologer. I stedet fokuserer vi på det social-psykologiske felt. I studiet lægger vi vægt på sociale processer og på individet set i en kulturel og samfundsmæssig sammenhæng. Vi arbejder bl.a. med udviklings- og personlighedspsykologi, pædagogisk psykologi og arbejds- og organisationspsykologi. 

 
Send rettelser til webmaster
 
 

Find vej

Roskilde Universitet
Universitetsvej 1, Postboks 260
4000 Roskilde
Tlf: +45 4674 2000
E-mail:ruc@ruc.dk
EAN-nr: 5798000418110
SE/CVR-nr: 29 05 75 59

Derfor RUC

“Ny udgave af
forskningsmagasinet Rubrik“

Klik og se Rubrik nr. 4